Yatom[v=]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Yatom[v=]

Mesaj Scris de Admin la data de 04.07.11 18:38

Danny Yatom, fost sef al Mosssadului: “nu trebuie sa abandonam securitatea doar de dragul pacii”
Am ajuns la inceputul lunii aprilie in Israel cu gandul la o vacanta si, eventual, sa incep sa ma documentez pentru a scrie o carte despre aceasta tara. Ca mai tot romanul, mare lucru nu stiam decat ce se stie din jurnalele de stiri cand e vorba, de regula, de comiterea unor noi atentate teroriste, cate ceva despre istoria crestinismului a caror radacini sunt in Tara Sfanta si destinatiile turistice exotice de la Marea Moarta si Marea Rosie. Si ca traieste acolo o importanta comunitate de evrei originari din Romania emigrata in secolul trecut, ca unul din 10 evrei israelieni este vorbitor de limba romana, transmite din Israel, Angela Barsan pentru Romanian Global News.
Nu aveam de unde sa stiu ca miracolul acestei infloritoare tari construita in desert in doar 60 de ani este rodul sinergiei intelepte a trei principii extrem de clare: colonizare, munca si securitate. Acesta este si motivul pentru care mi s-a oferit ocazia sa intalnesc trei fosti sefi ai celor mai importante servicii secrete din Israel, adica ale Armatei israeliene, a Shin Beth-ului, cel intern si al Mossadului. Cu cel din urma, Danny Yatom, am vorbit mai bine de jumatate de ora dupa ce mi s-a spus ca, pe undeva in arborele sau genealogic ar fi fost, candva si vorbitori de limba romana de dincolo de Prut.
Cine sunteti domnule Yatom?
“Am fost seful Mossad intre ‘96-‘98 dupa ce a am servit 33 de ani in armata si m-am retras cu grad de general maior iar de 6 ani sunt in Parlament. Practic sunt de 42 de ani in serviciul public. Am servit fara sa am, in mod special, o relatie mai speciala cu Romania. Bunicul meu meu s-a nascut in Rusia iar apoi familia mea s-a mutat in Basarabia si apoi ne-am mutat in Israel in 1936, acum 72 ani in urma. Din partea mamei, de asemenea... Acum sufletul ei se odihneste pentru ca a trecut dincolo...eu insa m-am nascut in Israel si, pe de alta parte avem deja 6 generatii care sunt sabri*.... Deci nu am o conexiune speciala cu Romania. Am vizitat Romania cand am fost sef al Mossad-ului dar si in calitate de parlamentar, in special Bucurestiul... Am planuit sa-mi caut radacinile din Basarabia. O sa merg cu Schor Armand, prietenul nostru.
Mossadul este un serviciu extrem de apreciat. Cum apreciati colaborarea cu serviciile din Romania?
Am avut relatii foarte bune si avem inca foarte bune relatii cu serviciile de securitate din Romania inca de pe vremea cand am fost ca sef al Mossadului in tara dumneavoastra. M-am intalnit atunci cu omologii mei, seful serviciilor interne cat si cele extrene si tot acolo l-am intalnit si pe presedintele Romaniei.
Cum este sa fii sef al unui astfel de serviciu in conditiile de securitate din Israel ?
Este extrem de complicata si dificila aceasta sarcina dar nu este prima de acest gen, am o indelungata cariera militara, 10 ani am fost comandant al uneia dintre cele mai prestigioase unitati militare de comando din Israel unde am trecut de la stadiul de soldat la cel de comandant si, putem spune, ca unele dintre cele mai bune din lume. Am participat la actiuni de salvare a soldatilor, cu unitati care actioneaza in spatele unitatilor inamice, am avut operatiuni de salvare a unor ostatici si, in mai multe actiuni din care nu s-au auzit decat povesti in cadrul unitatilor care actioneaza in spatele frontului. Asadar, am participat la multe dintre operatiile speciale de salvare timp de 10 ani si, inainte de a fi sef al Mossadului si ca general comandat cand am condus centrul teritorial de comanda cu sute de mii de militari si ofiteri. Cand am devenit sef al Mossadului am avut o experienta bogata deja, nu neaparat in problemele Mosssadului ci in multe probleme de securitate. Cea mai pret parte a vietii mele mi-am dedicat-o problemelor de securitate din Israel in scopul dezvoltarii securitatii si in scopul de a imbunatati imaginea acestei tari. In Israel, daca ai aceasta pozitie ca general in Mossad nu poti sa dormi noaptea din cauza ca este un efort continuu, trebuie sa lucrezi zi si noapte, chiar si eu am fost in situatia de a nu dormi decat doar cateva ore pe noapte pentru ca telefoanele suna continuu, trebuie sa dai ordine in permanenta, de fiecare data apar noi probleme cu care trebuie sa te confrunti, da, este o sarcina dificila si, de asemenea, foarte complicat .
Sunt 60 de ani de la infiintarea statului, cum vedeti Israelul peste 60 de ani?
Ne confruntam astazi cu trei principale provocari in privinta securitatii. In primul rand, intreaga lume trebuie sa se concentreze si sa previna ca Iranul sa nu devina o forta nucleara . Daca aceasta tara se va inarma cu o bomba nucleara acest lucru va ameninta siguranta statului Israel dar nu este vorba doar de o problema a Israelui. Iranul, ca putere nucleara, ameninta intreaga regiune, nu doar Israelul, ci si alte state din Orientul Mijlociu, Europa si precum si SUA. Este o greseala sa se creada ca este doar o problema a Israelului cu un Iran nuclear, intreaga lume are probleme pentru ca nu se poate imagina ca atunci cand va avea aceasta bomba va ezita sa o foloseasca, fara indoiala. Aceasta putere, mai ales in conditiile in care tara e condusa de regimul ayetolah care foloseste deja rachete si arme de ucidere in masa poate fi vazuta ca o combinatie exploziva, ucigatoare si de aceea trebuie sa oprim Iranul, sa facem totul sa nu se dezvolte ca o putere nucleara. In al doilea rand suntem sub amenintarea razboiului cu Siria, Liban si Arabia Saudita. Doar cu doua state avem tratate de pace, Egipt si Iordania. Cu celelate suntem pe picior de razboi. In Israel este liniste, dar nu este pace. Trebuie sa mentinem pacea dar nu cu orice pret. Desigur, trebuie sa facem totul sa ajungem la pace dar nu cu orice pret pentru ca nu trebuie sa punem in pericol pacea din centrul Israelului. Pacea ar trebui sa aduca securitatea si nu trebuie sa abandonam securitatea doar de dragul pacii.
Cea de-a treia amenintare careia trebuie sa-i facem fata este terorismul in Israel dar si in toata lumea . Astazi, comunitatile israelite sunt amenintate din partea Hezbolah si Al Qaida , nu doar in Israel ci, repet, in intreaga lume. Hezbolah se razbuna oriunde in lume. De asemenea ne confruntam cu multe provocari si in interiorul Israelului. Noi avem o economie bine dezvoltata, infloritoare dar este recesiune la nivel global iar efectele pot fi foarte adanci si negative . Noi avem aproximativ 20% din populatie la limita saraciei , adica 1 600 000 de persoane si trebuie sa avem grija de aceasta. In plus, in sistemul educational nu avem o situatie asa de buna si trebuie sa continuam sa ajutam cresterea nivelului de trai, sa avem cu totii o viata decenta si onesta pentru toata lumea, inclusiv cea care traieste la periferie. Aceasta este politica statului Israel, sa aiba o retea sigura de securitate in scopul de a ajuta pe fiecare sa traiasca corect. Cei 60 de ani care se implinesc acum sunt, de fapt, visul meu. Suntem un stat viu, avem o educatie inalta, tehnologie si stiinta. Sper ca pacea sa se mentina in Orientul Mijlociu. Ca sa putem sa fim capabili sa investim- si noi investim enorm in problema securitatii mai mult decat in Romania sau orice alta parte . Cea mai pare parte a bugetului Israelului este alocata pentru securitate, undeva intre 15-18 % din bugetul nostru, ceea ce e foarte mult. De obicei o tara aloca cel mult intre 1 si 5 procente din buget pentru securitate. Cand vom avea pace si liniste acesti bani vor putea fi redicrectionati spre cultura, agricultura, educatie, stiinta si industrie. Vad Israelul traind in pace si linisite, concentrat pe inalta educatie , stiinta si tehnologie. Si in urmatorii 60 de ani trebuie sa fim puternici deoarece avem vecinatati “grele” iar zilele noastre nu sunt pentru cei slabi. Nu exista intelegere pentru cei slabi. Ca sa putem avea pace cu statele din jur trebuie sa fim puternici din punct de vedere militar, pentru a fi siguri ca vecinii nostri nu au alta optiune decat pacea.
Care este cea mai mare provocare la adresa securitatii in plan international ?.
Cea mai mare provocare din zilele noastre este Iranul care nu e o amenintare tipica doar pentru Israel precum si terorismul la nivel global. Astazi SUA se implica foarte mult Irak si Afgansitan, Coreea de Nord, tari care incearca sa se inarmeze nuclear. Asa ca o alta asteptare este ca mai multe tari sa urmeze exemplul Iranului. Al Qaida este o alta amenintare pentru lumea libera care trebuie sa inteleaga ca singura cale pentru a lupta impotriva terorismului si pentru a opri Iranul sa capete capacitati nucleare -pentru ca, dupa cum stiti exista Hezbolah, Jihadul islamic si multe altele ca Fratia din Egipt si putem gasi astfel amprentele Iranului peste tot in lume. Singura cale pentru a impiedica Iranul si terorismul in lume este sa ne unim cu totii, cei din lumea libera si sa facem schimb de informatii in ceea ce priveste securitatea si sa cooperam pentru a bloca actiunile “baietilor cei rai”. In cazul in care Consiliul de Securitate va adopta rezolutia embargoului total si intreaga lume libera nu va impiedica eventuale operatiuni militare de a bloca Iranul atunci exista speranta ca putem opri Iranul. Europa continua insa sa aiba relatii comerciale cu Iranul si de aceea aceste sanctiuni nu ajuta la nimic. Sunt o multime de companii care manevreaza in spatele acestor sanctiuni si acesta este mesajul principal; trebuie sa ne unim si sa depunem eforturi comune impotriva Iranului iar aceasta este singura reteta a succesului.
Cum este sa fii politican dupa ce ati fost sef al Mossadului?
Este foarte complicat. Nu este simplu deoarece ratingul politicienilor din Israel este acum foarte scazut, de fapt este fapt cel mai scazut si, citind ziarele vedem doar ca numai 8 % din Israel are incredere in Parlamentul tarii. Aceasta se intampla din cauza ca, de-a lungul istoriei statului Israel, nu doar politicienii ci si ministrii au fost anchetati si trimiti in inchisoare pentru un comportament nepotrivit. Chiar si asa nu este vorba despre majoritatea persoanelor publice care are un efect negativ in ochii populatiei. Am intrat in politica acum 6 ani, la varsta de 75 de ani pentru ca situatia era extrem de dificila, era varful de manifestare al Intifadei, cand au murit mai mult de 1000 de israelieni in urma actelor de terorism si am simtit ca nu pot sta deoparte. Am fost un om important de afaceri dar mi-am spus ca nu e timpul sa ma bucur de viata ci sa ma duc inapoi in viata publica si sa continui. Astfel,intr-o singura noapte m-am decis sa las afacerile si sa intru in politica, am pierdut o groaza de bani, desigur, pierd in fiecare zi multi bani dar cel mai important efort al meu a fost sa nu-mi dedic timpul mie sau familiei mele ci statului. Dupa 6 ani in politica trebuie sa admit ca nu am reusit sa ma implic atat de mult cat as fi dorit. Mi-am spus ca as fi putut sa schimb totul, mult mai multe lucruri, chiar intr-un mod dramatic, dar am constatat ca nu este deloc simplu asta, in principal din cauza sistemului nostru politic si nu poti fi eficient decat in cazul an care faci parte din acelasi partid din care face parte si primul ministru, ceea ce nu mi s-a intamplat in acest timp. Asadar nu pot sa spun decat ca sunt frustrat ca nu am putut face ceea ce am vrut si ceea ce mi-am propus sa fac intand in politica. Cu toate acestea nu intentionez sa-mi schimb identitatea, sa-mi schimb onestitatea si voi continua sa fiu un om direct, sa le spun in fata tuturor ceea ce gandesc, nu manipulez pe la spate, unora le place asta dar celor mai multi, nu. Poate ca apreciaza dar nu le place. Dar am fost ales de doua ori si acum trebuie sa ma gandesc foarte serios la urmatorii mei pasi potrivit regulamentelor si legii. Urmatoarele alegeri vor fi in 2010 si trebuie sa ma gandesc de pe acum la ceea ce voi face in viitor, foarte serios”.
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135921
Data de inscriere : 15/12/2005

Vezi profilul utilizatorului http://talusa1946.forumculture.net

Sus In jos

Yatom[v=]

Mesaj Scris de Admin la data de 18.04.08 13:28

Danny
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135921