Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» Adio întemeietorului forumului si o privire spre viitor...
Scris de Admin Ieri la 21:20

» Pogromul de la București; noi dezvaluiri- ADRIAN CIOFLANCA
Scris de Admin Ieri la 18:42

» Uli Valureanu
Scris de Admin Ieri la 10:11

» Nemo's corner - - amestecate
Scris de Nemo 31.12.16 19:06

» O VESTE TRISTA
Scris de anita47 13.12.15 21:27

» AUTO[3=====]
Scris de Admin 24.11.15 16:23

» CASA&GRADINA[3=====]
Scris de Admin 24.11.15 13:56

» CULINARE[4=====]
Scris de Admin 24.11.15 13:41

» Celan[v=]
Scris de Admin 24.11.15 13:40

» Spinoza[v=]
Scris de Admin 24.11.15 13:37

Manole[v=]

Pagina 2 din 6 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Manole[v=]

Mesaj Scris de Admin la data de 24.08.06 11:00

Rezumarea primului mesaj :

Madalina
Marius
Nina
Ofelia

Ultima editare efectuata de catre Admin in 26.03.15 9:26, editata de 41 ori

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135916
Data de inscriere : 15/12/2005

Vezi profilul utilizatorului http://talusa1946.forumculture.net

Sus In jos

Re: Manole[v=]

Mesaj Scris de Admin la data de 25.05.13 12:17

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 13.03.13 8:45

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 07.03.13 18:51

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 01.02.13 17:23

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 23.11.12 10:12

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 04.08.12 11:38

Un film despre viata Madalinei Manole

Petru Mircea intentioneaza sa faca un film despre viata si cariera sotiei sale, Madalina Manole, care s-a sinucis de ziua ei, in urma cu doi ani.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 15.07.12 10:17

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 14.07.12 14:23

Verdict final in cazul Madalinei Manole: s-a sinucis

S-A SINUCIS! Procurorii bucuresteni au finalizat ancheta cu privire la moartea Madalinei Manole.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 10.07.12 9:41

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 07.05.12 10:51

Afla cum decurge viata in casa Madalinei Manole dupa ce artista s-a sinucis

Petru Mircea isi protejeaza copilul chiar si fata de bunici materni: "N-am sa permit ca ei sa ii faca rau copilului meu, asa cum au facut cu mine"

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 30.01.12 10:10

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 11.01.12 11:16

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 23.10.11 19:49

O zi din viața lui Marius Manole

Nu-l cunosc pe Marius Manole. Îl cunosc pe Marius Manole. Sunt două afirmații adevărate și false în același timp. Până sâmbătă, 17 septembrie, prima afirmație era adevărată. Dar sâmbătă m-am întâlnit pentru prima dată cu el, deși îl știam din spectacole de atâta vreme.

text Radu Pocovnicu foto Mediafax și arhiva personală Marius Manole

„Am nevoie de defecte ca să fiu cu picioarele pe pământ“

Acum, când am deschis un nou document să scriu despre Marius, îmi dau seama că tot nu pot spune mare lucru despre el. Ceva-ceva tot a rămas. Crâmpeie, imagini, cuvinte… Iată-ne dimineață la repetiția pentru Sinucigașul, spectacolul lui Felix Alexa de la TNB. Fără introduceri, îmi strâng mâna cu Marius ca și când ne-am cunoaște de-o viață. Tot așa încărcat? „Mai puțin în perioada asta. Acum repet la spectacolul unui regizor bulgar și la un spectacol cu Lia Bugnar. M-am mai liniștit în ultimul timp. La început, ca să merg de la un punct la altul, făceam drumul în zig- zag. La un moment dat mi-am dat seama că e mai simplu să merg drept. Uite că pot…“ Rutina? „Mai degrabă experiența…“ Și convingerile? „Convingerile nu. Eu pot să cred azi în ceva, iar mâine să-mi schimb părerea. O zi, sau o lună.“ Și nu-i descurajant? „E obositor.“

„Dar vezi că el repetă, nu prea are timp“, mă avertizase Felix când l-am rugat să mă lase la repetiții. „Ok, tot găsim noi o pauză“. Până să intre în scenă actorul sunt alții la rând. La TNB e plin de praf, se aud zgomotele picamerelor care vor desface teatrul în bucăți pentru a-i da o altă față. În holul de la Sala Amfiteatru s-au adunat actorii din Sinucigașul: Dan Puric, Ileana Olteanu, Adela Mărculescu, Costel Constantin, Mihai Călin, Maria Buză… Sunt privit cu oarecare nedumerire. De regulă, repetițiile sunt închise străinilor. Dar nu dau și nu se dau explicații cu privire la prezența mea acolo. Mergem în cabina lui Manole. „Un minut, trebuie să dau un telefon.“ Se așază pe scaun, se uită în oglinda luminată de becuri. Un tic profesional. Văd un joben și-l probez. Chiar îmi vine bine. Același joc în oglindă. Marius vorbește la telefon și continuă să se privească în oglindă. Ochi oblici, trăsături neregulate. O armonie a feței a cărei perfecțiune scapă privirii imediate. Un chip cioplit cu o daltă tare. De aici oare seducția chipului său? Și vocea, timbrul, râsul electrizant, metalic. Cum ai reușit tu să pătrunzi în sufletul atâtor spectatori?

Marius trebuie să procure niște bilete la un concert din cadrul Festivalului Enescu. Apar probleme, sunt greu de găsit. „Și nici măcar nu sunt pentru mine biletele…“

Se simte bine aici, în cabina sa. Răsfățat.

„Am cabina mea, mi se aduce cafea, ceai… În teatrul independent trebuie să mai dai și cu mătura, faci și șmotru.“ Dar chiar și așa actorul trăiește în lumea lui. „Tot ceea ce facem noi actorii e o formă de alint. Faptul că-mi plătesc facturile, e o alegere. Pentru mine cel puțin. Vreau eu să fac treaba asta. Dar știu că pentru cei mai mulți dintre noi e o corvoadă și sunt conștient că pot lăsa oricând pe seama altcuiva aceste sarcini administrative. „De ce vă alintați voi, actorii?“ „Pentru că trăim o mie de vieți, suntem un pic din fiecare. Un pic de aici, un pic de aici“ – arată cu degetul înspre el Marius, ca și cum ar căuta articulațiile sufletului. Dar tu cine ești, Marius? Cine ești acum? Nu-l întreb, trag din țigară. Marius s-a lăsat de fumat. În primul rând pentru a-și proteja sănătatea. Ficatul… „Cred că noi fumăm ca să ne ascundem.“ „Asta fac eu acum?“ – ridic eu privirea spre el. „Chiar și acum“, îmi răspunde el franc. Mă gândesc la asta. Sunt sincer și îi spun că nu știu cum va decurge întâlnirea asta, pentru că nu am fixat nimic dinainte, nici o întrebare. Las lucrurile să vină… „Nu mă simt confortabil printre oameni dacă aceștia mă cunosc. Mă pot apropia mult mai ușor de ei dacă nu știu cine sunt. Altfel, încerc să-i evit. Vin la mine la cabină după spectacole să mă felicite și să-mi ceară autografe. Trebuie să răspund amabil complimentelor lor.“ „O mască?“ „Da, o mască.“ „De ce nu încerci să fii tu?“ „Asta vreau. Nu e ușor.“ Puternic pe scenă, dar vulnerabil în viață. Sau, și puternic, și vulnerabil. „Așa cum trăiești, așa și joci.“ (…) „Actorul trăiește în lumea lui, dar nu poți să fii mereu delicat, mai dai și cu pumnul!“ În echilibru fragil aflat printre oameni. La propriu și la figurat. „Eu nu conduc, mi se pare un act foarte responsabil. Mi-e frică să nu dau peste oameni în trafic. Am avut și mașină, dar am vândut-o.“ Și alte frici? „Am intrat într-o dimineață în panică, am crezut că am cancer de piele. M-am alertat imediat, am început să dau telefoane. Îmi apăruseră vreo sută de alunițe pe piele. Din fericire, n-a fost nimic grav. E vorba de sănătate. Mi-e frică să nu cedez tentațiilor, să beau, să fumez. Îmi fac rău lucrurile astea cu hepatita mea.“ „Ce fel de hepatită?“ „B.“ „De unde-ai luat-o?“

„Dumnezeu știe. Dar nu e contagioasă și nu e forma gravă. E latentă. Dar dacă fac excese, se resimte ficatul.“

De spital tot n-a scăpat. De fapt, l-a căutat. Acum vreo câțiva ani, Marius a ajuns la spital. Era epuizat din pricina spectacolelor, repetițiilor. „Vă rog, scrieți acolo că am nevoie de internare“, le-a spus el medicilor. „Am nevoie de o pauză.“ „Nu-i cazul să inventăm. Ai probleme pe bune“, i-au spus aceștia după ce l-au găsit cu organismul secătuit. „Mie îmi place la spital, e frumos.“ Te-a recunoscut cineva? „Nu, nimeni. De asta mi-a plăcut, de asta am putut să mă apropii de oamenii aceia.“

Marius și-a făcut de curând un blog. L-au motivat discuțiile cu diverși amici bloggeri. Încă nu știe care e scopul principal al blogului. Rămâne de descoperit. Acum are ca temă să promoveze tinerii actori. Le ia interviuri de pe Iphone-ul lui. „Și cum te descurci ca jurnalist?“

„Prost. Principalul avantaj este că întrebările vin de la un actor pentru un alt actor.“

E rândul lui Marius să intre pe scenă. În Sinucigașul joacă rolul unui poștaș, atras de mirajul ideologiei comuniste. „Mergi pe stradă, vezi o femeie, îi privești formele… și deodată îți spui: ia hai s-o privim din punct de vedere marxist! Să vezi, nu mai rămâne nimic!…“, sună aproximativ una dintre replicile sale, după ce le-a urmărit, „pe gaura cheii“, pe Ileana Olteanu și Adela Mărculescu. Marius e bine dispus, iar în pauză își filmează colegii care sunt pe scenă. Un moment care se va trece la arhiva de memorii. Mai urcă o dată pe scenă, pentru ultimul act, și gata repetițiile. Lăsăm TNB-ul pentru diseară, când are loc spectaco- lul. Mergem la Teatrul de Comedie, unde a fost invitat la lansarea volumului de poezie al unui prieten, Fabian Anton. „O poezie, trebuie să găsesc o poezie…“, caută el, conectat la internet.

Mai avem aproape o oră la dispoziție, așa că intrăm într-o cafenea de pe Lipscani să bem o cafea. Eu îmi comand și o supă de ciuperci. Marius intră în vorbă cu chelnerița. O cunoaște.

„De când aveți așa ceva aici?“, arată el spre supa mea. „De curând“, îi spune aceasta, iar actorul începe o conversație pe teme culinare.

„Aș putea să-mi iau un extra job, să vă gătesc supe. Eu îmi fac frecvent. E incredibil de ușor.“ E adevărat că, până când își va face o supă la el acasă, e bună și o încropeală. I-o oferă Mădălina, sufleorul de la TNB, cu care Marius are o relație apropiată și care a mers cu noi o bucată de drum. Mădălina îi strecoară un pachețel. Niște salată de vinete și câteva felii de pâine. „Ce mai ai în rucsacul ăsta plin?“, îl întreb. „Păi să vedem… un tricou, o borsetă, un parfum…“, începe el să înșire. „Ai de toate. Ce-ți mai lipsește?“, glumesc eu. „Mi-am propus trei lucruri. Să am o casă, carte de muncă și o familie. Primele două le-am obținut.“ „Și?… Nu simți nevoia unei stabilizări și pentru cel de-al treilea lucru? „Nu în momentul ăsta. Casa funcționează ca punct de stabilitate important în viața mea. Am un locșor pe care mi l-am creat după gustul meu. Acolo mă izolez. E locul unde mă adun și mă simt bine, desprins de tot ceea ce e în jur. Acolo uit de tot. Și nu primesc pe nimeni în casa mea. Îmi place să fiu singur. Am doar vreo doi prieteni. Mă feresc să-mi fac alții.“

Marius face doi pași până la Comedie de unde procură cartea lui Fabian și două dvd-uri cu filme. Pe unul îl țin minte, Looking for Richard, pe celălalt l-am uitat… Răsfoiește cartea. O poezie îi atrage atenția. Citește primele versuri cu voce tare, să aud și eu, apoi adastă asupra ei. „Asta e! Ce frumoasă e… Uite…“ Într-adevăr. Cuvintele sunt scrise într-un font baroc, așezat spre stânga, mai- mai că o să-și ia zborul. E timpul, Marius pleacă la lansare, stabilim să ne vedem după. În câteva minute îmi termin cafeaua și ajung și eu la eveniment. În foaierul Teatrului de Comedie și-au făcut deja apariția protagoniștii. Fabian e acolo, mai e o doamnă amfitrion, și Victor Rebengiuc la masă cu Marius Manole. Un eveniment liniștit, pentru oameni normali și cuminți, dincolo de spectaculozitatea numelor. În această atmosferă care redă simplitate și firesc, își iau elan personajele invitate, și citesc, citesc poezii… Recită Marius, nu înainte de a face schimb de politețuri cu Victor Rebengiuc, invitându-se reciproc. „Voiam să recit o poezie și mi-am zis că e prea sensibilă. Dar apoi m-am gândit: de ce nu? Azi ne e frică, ne închidem prea mult în noi înșine. Să învățăm să ne deschidem…“ Citește:

Mă învățai să spun rugăciuni…

Să ne închidem în noi înșine. Să ne deschidem… „Noi oamenii suntem ciudați. Am fost coleg de clasă cu actrița Florentina Țilea din clasa întâi, apoi ne-au înstrăinat. Eu am venit la București, ea s-a dus la Sibiu, apoi a venit și ea aici. Dar nu mai eram prietenii de altădată. Am avut nevoie de dovezi că e bună ca actriță. Am văzut-o jucând, predând studenților. Abia atunci m-am reapropiat de ea. Așa sunt și actorii mari. Nenea Rebengiuc, Oana Pellea. Au nevoie de confirmare că ești bun. La început nu-ți iartă nimic. E normal, în teatru contează partenerul de joc. Dacă e slab, poate să te coboare.“

Plecăm de la Comedie. Îl însoțesc pe Marius o bucată de drum. Nu stă departe. „Acum te las“, îi zic. „Ne vedem diseară, după spectacol“, îmi propune Marius. „Ok, ieșim să bem o bere și mai vorbim“, spun eu. Are o clipă de ezitare. „Dacă intru în cârciumă beau iar. Nu-i bine.“ Nu vreau să-l corup, și totuși… „Bine, vedem noi…“ Sinucigașul e un spectacol pe care vi-l recomand. Eu l-am văzut de câteva ori și recunosc că din acest motiv am și tras chiulul. Spre rușinea mea. Dar, în sfârșit, Marius n-o să știe lucrul asta. De fapt am vrut să profit de ocazie și să merg în același teatru la un spectacol de coregrafie din Franța care se anunța măreț și care era programat la aceeași oră. Ei bine, peste cine credeți că dau la spectacolul din Sala Mare? Peste Marius Manole! Cum în Sinucigașul intră în scenă relativ târziu, iar Sala Amfiteatru e la doi pași, își permite. „Foarte bine ai făcut“, mă încurajează el. „Am venit și eu să arunc o privire.“ E într-adevăr o șansă, nu ai ocazia să vezi toată ziua spectacole mari venite din afară. Același motiv pentru care Marius și-a propus să plece la anul în concediu la Londra, să vadă cât mai multe spectacole de teatru. „Strâng bani și la vară o să fac această călătorie. Mi-o doresc.“ Până atunci, tot e bună și o compensație. Actorul și-a făcut obiceiul să meargă la Liberty Center, unde, o dată pe lună, se transmite live un spectacol de la Londra. „Merită banii, chiar dacă e vorba de 60 de ron!“ Pentru că sala s-a aglomerat, îl las pe Marius pe un scăunel rabatabil la marginea unui rând și îi urez baftă în spectacolul său…

Două ore și jumătate după, ne vedem la ieșirea din TNB. Marius e cu Mădălina și Vitalie Bichir. O luăm agale spre Centrul vechi, schimbând impresii despre spectacolul pe care tocmai îl văzusem. Mie, coregrafia mi se păruse demnă de interes, iar dansatorii de excepție. „Doar că nu au reușit să-mi transmită o emoție adevărată“, mărturisește el, apoi divagăm. „Sunt actori talentați, și actori care muncesc foarte mult. Unul talentat se poate prăbuși mult mai ușor decât unul care a transpirat să ajungă acolo. Mie mi-e frică de asta. Mai ales că nu-ți dai seama niciodată când are loc căderea.“ „Te gândești de fiecare dată înainte de spectacol la acest pericol?“

„Da. Mereu.“ „Și în seara asta cum a fost la Sinucigașul?“ „Am simțit că nu a fost în regulă.“ Lipscaniul e plin la ora aia. Sunt Zilele Bucureștiului, iar zona a fost luată pur și simplu cu asalt. Nu găsești un loc unde să te așezi. „Hai să traversăm Splaiul“, propune Mădălina. „Găsim acolo ceva.“ Ne îndreptăm în această direcție, Mădălina și Vitalie ducându-și de coarne bicicletele. „Dă-mi și mie să fac o tură“, îi cere Marius lui Vitalie. Ia bicicleta, dar șaua e fixată pentru posesorul vehicolului, mai înalt decât Manole. Reușește, și îi dă pedale alături de Mădălina. Găsim în sfârșit un restaurant în spatele tribunalului. Fețe de chelneri scorțoase, prețuri piperate. La prima vedere, cel puțin. Marius își comandă o supă de praz și o apă plată. A rezistat ispitei. Vorbim despre rețete, de strugurii pe care i-a adus Bichir lui Marius, de urechelnița pe care a găsit-o în ei. Vorbim de punctualitate, despre spectacole, că ar trebui să înceapă la ora fixată, de lucruri din culise… De una, de alta… „Voi încă n-ați terminat berea? Eu aș fi fost la a treia acum…“, ne tachinează el pe mine și Vitalie. Ei, terminăm și noi în sfârșit. La fel și spectacolul zilei cu și despre Marius Manole. Și, cine știe, acest Marius Manole despre care citiți voi aici e Marius Manole pe care l-am cunoscut eu, e creația mea. Atât cât am reușit. Într-o zi obișnuită de sâmbătă…

<BLOCKQUOTE>
„Cum îți dai seama că ai jucat bine?” „Nu-mi dau.” „Niciodată?” „Niciodată. Iar părerile sunt subiective.”

„Nu mă mai atinge critica. Un chirurg poate greși și asta să fie fatal. În schimb, eu sunt doar un biet actor…“

„Simt nevoia uneori de a experimenta, de a descoperi. De a mă descoperi pe mine. Pentru asta trebuie să te plasezi într-o anumită umilință.“
</BLOCKQUOTE>

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 07.09.11 13:36

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 03.09.11 10:23

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 25.08.11 17:22

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 22.08.11 11:50

Tatăl Mădălinei Manole: „Ștefan Bănică Jr. îi făcea ochi dulci fetei mele“

Acum 1 orăIon Manole, tatăl „Fetei cu părul de foc", a vorbit, în premieră, despre un spectacol televizat pe care Mădălina Manole l-a avut cu Ștefan Bănică Jr.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de 10.08.11 17:46

Admin
Admin